Mida teha pärast hamba eemaldamist: soovitused

Sellest artiklist saate teada:

 • kui palju te ei saa pärast hamba väljavõtmist süüa,
 • milliseid antibiootikume ja kuristikke kasutada,
 • pärast seda, kui palju võite pärast hamba väljavõtmist suitsetada.

Artikli kirjutas üle 19-aastase kogemusega hambakirurg.

Kui teil on just hammas eemaldatud, on väga oluline teada, mida teha pärast hamba eemaldamist. See hoiab ära auku põletiku, verejooksu või turse tekkimise, mis sageli ilmnevad patsiendi käitumisvigade tõttu.

Näiteks loputavad patsiendid väga sageli suud tugevalt, mis põhjustab hüübe kadu ja mädanemise tekkimist, või võtavad aspiriini (soodustab verejooksu ja hematoomide teket) . . . Ka artikli lõpus näete kuidas väljatõmmatud hammaste augud peaksid pärast eemaldamist tavaliselt erinevaid aegu vaatama . . .

Hammas eemaldatud: mida teha pärast ekstraheerimist

Allpool oleme kokku võtnud kõik soovitused pärast hammaste eemaldamist, mis võivad teile kasulikud olla: kuidas suudate suud loputada, kas saate pärast hammaste eemaldamist suitsetada ja kas võite alkoholi juua, kui palju võite süüa pärast hammaste eemaldamist.

Kõik järgmised soovitused põhinevad nii nende isiklikul 15-aastasel kogemusel hambakirurgina kui ka akadeemilistel teadmistel. Aga kui midagi pole teile selge, siis võite oma küsimuse esitada artikli lõpus olevates kommentaarides.

1. Mida teha marlitampooniga

Täna eemaldati hammas: mida teha pärast eemaldamist marli tampooniga auku . . . Verega immutatud tampoon on suurepärane nakkuse kasvulava. Ja mida kauem seda suus hoiate, seda suurem on põletiku tekkimise oht ekstraheeritud hamba pesas. Kui teil on endiselt kaevu marli tampoon, siis tuleb see kiiresti eemaldada. Soovitav on seda teha ilma tõmblemiseta ja mitte rangelt vertikaalselt, vaid külili (et mitte verehüüve koos tampooniga august välja tõmmata).

Erandiks võib olla olukord, kui auk alles tuksub - sellisel juhul saab marlitampooni veel natuke hoida. Kuid kõige parem on see süljest ja verest leotatud vana marlitampoon välja sülitada, steriilsest sidemest uus teha ja see augu otsa panna (tihedalt hammustades).

2. Kui palju võite pärast hamba väljavõtmist süüa

Kõige sagedamini huvitab patsiente, millal pärast hamba eemaldamist süüa, millist toitu on kõige parem süüa. Võite 2 tunni pärast ohutult süüa, siiski küljel (kust hammas eemaldati) - esimeste päevade jooksul pärast eemaldamist pole soovitav midagi tihedat või kõva närida. See on vajalik selleks, et mitte vigastada värsket verehüüvet väljatõmmatud hamba pesas.

Pärast hamba väljavõtmist võite juua vett kohe. Toidu osas võib öelda, et kui ikka 2 tundi vastu ei pea, siis võite kohe täiesti ohutult juua klaasi keefirit või süüa jogurtit. Üldiselt pole mingeid konkreetseid tooteid keelatud, on vaja ainult seda, et esimestel päevadel keedetud toit oleks pehme (näiteks kui liha keritakse).

3. Kandke turse vältimiseks külmalt

Mida teha pärast hamba väljavõtmist, et vältida ödeemi tekkimist . . . Niipea kui koju tulete, on teie esimesed sammud võtta sügavkülmast jää või tükk külmutatud liha, pakkida see rätikusse ja kinnitada põsele. väljatõmmatud hamba projektsioonis (24stoma. ru). See on vajalik näo pehmete kudede võimaliku turse vältimiseks või vähendamiseks (eriti kui eemaldamine oli keeruline).

Jää on vaja hoida 3-4 korda 5 minutit, iga lähenemise vahel on 5-10 minutit. Jää on mõttekas hoida alles esimestel tundidel pärast eemaldamist, siis on see kasutu. Kuid on täiesti võimatu soojendada ja soojust rakendada, sestsuppuratsioon on antud juhul ette nähtud.

Oluline: kui soovite maksimaalselt vältida näo pehmete kudede ödeemi tekkimist, siis lisaks külma manustamisele võtke kindlasti esimese 2-3 päeva jooksul pärast eemaldamist antihistamiinikumid (antiallergilised) ravimid. Sellel ravimirühmal on ka hea ödeemivastane toime. Kloropüramiin sobib eriti hästi 1 tablett päevas enne magamaminekut (2-3 päeva jooksul).

4. Kas pärast hamba väljatõmbamist on võimalik suitsetada

Pärast hammaste väljatõmbamist vähemalt 3 tundi ei ole soovitatav suitsetada, kuid parem on võimaluse korral esimese 1-2 päeva jooksul täielikult suitsetamisest hoiduda. See on tingitud asjaolust, et nikotiin põhjustab limaskesta ja luu pindmistes kihtides veresoonte teravat spasmi, mis ei mõjuta soodsalt haava pinna paranemist.

suitsetamine kohe pärast hamba väljavõtmist ei ole soovitatav

5. Kas pärast hamba väljatõmbamist on võimalik alkoholi juua

Kogenud stressi tõttu küsivad paljud patsiendid eraldi, kas pärast hamba väljavõtmist on võimalik alkoholi juua. Üldiselt on alkoholi tarbimine vastunäidustatud esimese 24 tunni jooksul pärast eemaldamist, kuid kui arst on teile antibiootikume välja kirjutanud, siis ei tohiks alkoholi tarvitada kogu antibiootikumravi jooksul (s. o 5-7 päeva).

Kui antibiootikume välja ei kirjutatud, siis loomulikult väikesest kogusest nõrgast alkoholist pole selle tagajärgi peaaegu üldse. Kuid suured annused võivad põhjustada asjaolu, et auk võib uuesti veritsema hakata või võib ilmneda hematoom.

6. Mida mitte teha pärast hamba väljatõmbamist

Mida ei saa pärast hamba eemaldamist kategooriliselt teha.

 • esimese 1-2 päeva jooksul ei tohiks te minna kuuma vanni (võite sooja dušši võtta), samuti magada välja tõmmatud hamba küljel - see kõik aitab kaasa turse ilmnemisele,
 • külastage nädala jooksul basseini või sauna,
 • raske töö (nii et veritsust ei tekiks),
 • haava korjamine võõrkehade, keele,
 • ava suu laiali ja tee aktiivseid miimilisi liigutusi, sestkui silmused on pandud, võivad need lahti tulla,
 • ärge võtke aspiriini valuvaigistina (see vedeldab verd ja soodustab seega verejooksu ja verevalumeid),
 • esimese 2-3 päeva jooksul on võimatu suuõõne intensiivselt loputada, sestintensiivne loputamine võib põhjustada verehüübe kaotuse august (see viib kindlasti selle põletikuni).

7. Valuravimid

Kui eemaldamine oli lihtne, ei pruugi pärast hamba väljatõmbamist vajalik valu leevendada. Kuid kui soovite valu tekkimist täielikult ära hoida, siis on parem, isegi enne anesteesia möödumist, võtta tugev pillide valuvaigisti (milline neist on parem valida - vaadake linki, kuid pidage meeles, et pärast eemaldamist ei saa te aspiriini võtta ).

Mõnikord on valu väga tugev. Reeglina juhtub see siis, kui eemaldamise viis läbi arst väga traumaatiliselt või kui jäid passiivsed luukillud. Valu on kõige tugevam, kui arst kasutas puuri abil luu välja puurimiseks ilma vesijahutuseta (see viib ülekuumenemise tagajärjel luu nekroosini).

Tähtis: arvukad uuringud näitavad, et valu intensiivsus pärast hamba väljavõtmist väheneb keskmiselt 30–50%, kui arst õmbleb väljatõmmatud hamba pesa. Lisaks on limaskesta servade lähenemine õmblemisega - võimaldab teil kaitsta verehüüvet kaotuse ja vigastuste eest, vähendab dramaatiliselt auku põletiku tekkimise ohtu, kõrvaldab verejooksu peaaegu täielikult.

Pärast tavalist, tüsistusteta eemaldamist õmbleb enamik hambakirurge harva. Võin soovitada edaspidiseks - paluge oma kirurgil alati enne eemaldamist panna teile 1-2 õmblust, isegi kui eemaldamine on lihtne, ja isegi kui peate selle eest maksma 300–400 rubla. Õmblusi ei pea reeglina eemaldama (need lahustuvad iseenesest), kuid see vähendab valu ja vähendab komplikatsioonide riski.

8. Antiseptilised loputused / vannid

Ärge unustage, et esimestel päevadel pärast eemaldamist ei tohi suud liiga palju loputada, nagusaate verehüübe kaevust hõlpsalt välja loputada. Toit topitakse ilma trombita pidevalt auku, mädaneb seal, põhjustades põletikku ja valu. Loputusvahendid on parem asendada kandikutega (võtke suhu antiseptiline lahus, hoidke seda ja sülitage välja või pisut "nurisege").

Millal tuleks teha antiseptilised vannid

 • kui hammas eemaldati põletiku taustal,
 • igemele tehti sisselõige voo avamiseks,
 • kui teil on töötlemata kaariese või hambakattega hambad, mille nakkus võib põhjustada verehüübe mädanemise.

Antiseptilised vannid on kõige parem teha kloorheksidiini 0, 05-0, 12% vesilahusega. Sellel ravimil on väljendunud antiseptiline toime, maitselt veidi mõru. Vannid tuleb teha 3 korda päevas, lahust tuleb hoida suus iga kord umbes 1 minut.

9. Antibiootikumid pärast hamba väljatõmbamist

Antibiootikume pärast hamba väljavõtmist peaks määrama hambakirurg, mitte neid iseseisvalt võtma. Antibiootikum hammaste eemaldamiseks on alati ette nähtud olukordades, kus

 • hammas eemaldati põletiku taustal,
 • seal oli keeruline eemaldamine,
 • on tüsistuste oht.

Amoksiklav pärast hammaste väljatõmbamist on hambakirurgide seas üks tõhusamaid ja populaarsemaid ravimeid. Sellel on afiinsus luukoe suhtes. Täiskasvanud vajavad Amoxiclav 625 mg (üks tablett sisaldab 500 mg amoksitsilliini ja 125 mg klavulaanhapet). Ravimit võetakse 2 korda päevas 5-7 päeva jooksul.

Kui aga antibiootikumide võtmise ajal tekib sageli kõhulahtisus, siis on kõige parem kasutada mõnda muud antibiootikumi - "Doksütsükliini" (100 mg tablette; võtta 2 korda päevas - 5-7 päeva jooksul). See antibiootikum põhjustab palju vähem maoärritusi. Soovitame valida nende kahe antibiootikumi vahel.

Tähtis: alatesneed antibiootikumid pole odavad, alternatiivina märgime ka sellist vene ravimit nagu linkomütsiini 0, 25 kapslit (võetakse 2 kapslit 3 korda päevas, ainult 5-7 päeva). See on odav, üsna tõhus ravim, kuid kahjuks mõjutab see soole mikrofloorat väga tugevalt.

10. Kui august on verd

Verejooksu peatamiseks on mitu tõhusat meetodit. Kõige sagedamini veritseb haav inimestel, kellel on kõrge vererõhk (hüpertensioon). Kuid täiesti tervete inimeste psühholoogilise stressi tõttu võib rõhu tõusu põhjustada.

Esimene asi, mida teha, on haavale steriilsest sidemest tihedalt valtsitud tampooni kandmine ja seejärel kohe rõhu mõõtmine. Ja kui seda suurendatakse, võtke sobiv ravim.

11. Kui teil on kõrge vererõhk

Kui mõõdate regulaarselt rõhku, kui see on suurem kui töörõhk, jooge sobiv ravim. Vastasel juhul on verejooksu või hematoomi tekke oht väga suur. Esimene neist võib põhjustada nõrkust ja peapööritust ning hematoomi moodustumine on täis suputamist ja vajadust seda avada.

12. Kui teil on diabeet

Kui teil on seade veresuhkru määramiseks, on soovitatav suhkrut kohe mõõta. Võõrutusstress soodustab adrenaliini vabanemist, mille kontsentratsioon mõjutab suuresti veresuhkru taset. See aitab teil halva enesetunde ära hoida.

13. Silmuste eemaldamine pärast eemaldamist

Pärast hamba väljatõmbamist eemaldatakse õmblused tavaliselt hiljemalt 7-8 päeva. Kuid õmblusniidi eemaldamine ei pruugi olla vajalik, kui õmblusmaterjalina kasutatakse näiteks katgutit. See materjal imendub ise 10 päeva jooksul. Kui näete, et õmblused on väga lahti, saate need lihtsalt puhaste sõrmedega eemaldada.

14. Hammaste ravi pärast ekstraheerimist

Pärast hamba väljatõmbamist on soovitatav ravi jätkata mitte varem kui 7 päeva pärast. Kui eemaldamine oli keeruline, võib see mõnikord võtta kuni 14 päeva. See on tingitud asjaolust, et karioossetes hammastes on palju patogeenset nakkust, mis hamba puurimisel võib hõlpsasti sattuda verehüüvesse ja põhjustada mädanemise.

Kuidas peaks väljatõmmatud hamba pesa tavaliselt välja nägema

Nagu näete allpool, on verehüübil pärast hamba väljatõmbamist esialgu intensiivne Burgundia värv. Järk-järgult muutub hüübe pind valkjaks / kollakaks (see on norm, kuna toimub fibriini efusioon). Tavaliselt peaks tromb olema juba järgmisel päeval tihe. Kui tromb vabaneb, tähendab see selle lagunemist ja arstiga õigeaegseks pöördumiseks peaksite tutvuma pistikupõletiku sümptomitega.

Suuhooldus pärast hamba väljatõmbamist

Suuõõs vajab pärast hamba väljatõmbamist hoolikat hooldust. Hambaid tuleb harjata nagu tavaliselt, kaasa arvatud hambarühm väljatõmmatud hamba piirkonnas. Viimaseid puhastatakse lihtsalt hoolikamalt, et mitte verehüüvet vigastada. Samuti on vaja suu vahtplastist hoolikalt loputada, et mitte tromb aukust välja loputada.

Pärast hamba väljatõmbamist peate ka igeme eest hoolitsema (selleks piisab antiseptilistest vannidest, mida me eespool kirjeldasime). Kuid nõuetekohase hügieeni puudumine põhjustab pehmete mikroobide naastude kogunemist, mis on täis augu supuratsiooni ja alveoliidi arengut. Loodame, et artikkel teemal: Toot välja hammas, mida teha, osutus teile kasulikuks!