Kuidas suitsetamisest kiiresti, lihtsalt ja jäädavalt loobuda

Suitsetamisest loobumine on lihtne. Kui mõistate, mida konkreetne suitsetaja oma harjumusega täpselt võidab ja mida kaotab, on palju lihtsam valida kõige tõhusam viis suitsetamisest igaveseks loobumiseks. Seetõttu on esimene asi, mida teha, mõista oma suitsetamise motivatsiooni. Pärast seda on aeg liikuda edasi tuntud psühholoogiliste, terapeutiliste ja rahvapäraste meetodite juurde, mis on aidanud rohkem kui üht nikotiinisõltlast.

suitsetamisest loobumise viise

Miks suitsetada?

Halvast harjumusest loobumiseks peate mõistma selle olemasolu põhjuseid. Enamik inimesi hakkab suitsetama teismeeas. Soov näida täiskasvanuna julgustab teismelisi tegema "täiskasvanutele" mõeldud tegevusi, sealhulgas joomist ja suitsetamist. Kui maksimalism möödub, pole harjumusest loobumine enam nii lihtne: keha on sõltuv ja elu ilma sigarettideta pole enam võimalik.

Sarnane olukord tekib siis, kui inimene siseneb uude meeskonda. Uuest keskkonnast tulenevale stressile lisandub asjaolu, et teistega kontakti luues suudavad inimesed omaks võtta teiste inimeste harjumusi ja kohaneda ühiskonna üldise elukorraldusega. Selline sõltuvuse kujunemise mehhanism on seotud sooviga liituda meeskonnaga ja tunda end töösse kaasatuna. See võib alata püüdest hoida suitsetajatele seltsi ja passiivset suitsetamist, luues eelsoodumuse.

Suitsetamisega kaasnevad psühholoogilised ja füsioloogilised sõltuvused. Psühholoogilise harjumuse staadiumis on suitsetamisest loobumine lihtne, kuna inimene ei ole sellest tegelikult sõltuvuses, vaid kinnitab endale ainult sigarettide suitsetamise positiivset mõju. Kui selle sõltuvuse vormiga on liitunud füsioloogiline, peab keha võitlema ka halva harjumusega.

Kust alustada?

Õige suhtumine muudab suitsetamisest loobumise kõige valutumaks.

Alustuseks tuleks ära visata kõik ülejäänud suitsetamissegud ja sigaretid. Kui harjumusest loobumise otsus on tehtud, aitab otsustav tagasilükkamine sellest vabaneda. Suitsetamistarvikud, nagu huulikud, piibud, sigaretikarbid, tuhatoosid ja isegi tulemasinad, lähevad prügikasti, ilma et oleks kahju. Ka "kohustuslik" pakk lendab prügikasti, et mitte järjekordselt oma kohalolekuga ahvatleda.

Sageli ei ole suitsetamisest loobujatel tahtejõudu 1 päevaga suitsetamisest loobuda; soov suitsetada on tugevam kui võime unustada tavaline eluomadus. Sellises olukorras sobib mõni muu meetod suitsetatavate sigarettide arvu järkjärgulise piiramisega. Peate arvutama, kui palju päevas tavaliselt suitsetatakse. Esimese paari päeva jooksul peate nende arvu ühe võrra vähendama ja nii edasi, kuni saate terve päeva ilma sigaretita vastu pidada. Kui suitsetamise vajadus muutub minimaalseks, võite kogu suitsetamisvarustuse julgelt minema visata – nüüd jätkub selleks tahtejõudu.

Teine tõhus viis on asendada regulaarne suitsetamine elektroonilise sigareti või vape'i kasutamisega. Nende seadmete koostis sisaldab väiksemat nikotiini annust kui sigaretis. Sel juhul tasub aga nende kasutusaega selgelt piirata, kuna erinevalt tavasigaretist pole selgelt määratletud kasutusaega.

Kuidas mitte murda?

Suitsetamise unustamist takistab sageli keha enda harjumus nikotiini tarbida. Algselt toodavad seda ainet iseseisvalt maksarakud minimaalsetes annustes. Kui selle sissevõtmine väljastpoolt hakkab ületama rakkude jaoks vajalikke annuseid, peatab maks selle tootmise mittevajalikuna. Siin on inimesel "paus". Iga periood enne "purunemise" ilmnemist on individuaalne. See on tingitud sigarettide erinevast kangusest ja suitsetamiskogemusest. Lühikese kogemuse korral tekib maksimaalne isu harjumuse taastamise järele esimese 2-4 päevaga ja kaob maksa alguse tõttu peaaegu kohe. Kui kogemus on märkimisväärne ja sigaretid olid keskmise tugevusega ja kõrgemad, võib seda perioodi edasi lükata kuni paar nädalat. Sel juhul tuleks suitsetamisest loobuda järk-järgult, et mitte tekitada kehale stressi.

Suitsetamine käib sageli käsikäes teiste inimharjumustega. Sellised toimingud võivad refleksi tasemel põhjustada rikke ja sigarettide vajaduse suurenemise. Seetõttu peab nende tagasilükkamisega kaasnema igapäevaste "kommete" muutumine. Kõige parem on tervisliku eluviisi poole kalduda: jooge sooda ja kohvi asemel vett ja mahlu, tehke kerget füüsilist tegevust.

Meditsiinilised preparaadid

Kui teil ei ole õnnestunud iseseisvalt suitsetamisest loobuda, peaksite hakkama võtma spetsiaalseid ravimeid, mis vähendavad suitsetamisisu. Nende hulgas on järgmised vormid:

  • plaastrid;
  • pihustid;
  • tabletid.

Plaastrid saab kleepida mis tahes kehaosale, nii et keegi ei aima selle olemasolu kohta. Nende toime põhineb väikeste nikotiini annuste viimisel inimkehasse. Isu selle väljastpoolt tarbimise järele kaob ja maks hakkab järk-järgult tootma puuduvat mahtu. Nende plaastrite kasutamise raskus seisneb inimese sagedases võimatuses piirduda ühega päevas, mis toob kaasa nende pideva muutumise ja nikotiini annuste suurenemise üle lubatud.

Suitsetamisest loobumise pihustid on kahte tüüpi: nikotiini sisaldavad ja nikotiini vältivad. Esimesel juhul on pihusti toime sarnane plaastri kasutamisega ja toob kaasa samad probleemid. Teist tüüpi pihustid töötavad erineva mehhanismiga. Need sisaldavad ainult eeterlikke õlisid ja taimseid tinktuure, mis hingamisteedesse sattudes ümbritsevad limaskesta. Kui inimene suitsetab pärast ravimi kasutamist sigaretti, reageerib nikotiin õlidega, mis põhjustab joobeseisundit iivelduse, pearingluse ja üldise halb enesetunne. Tulemus muudab sigareti suitsetamise väljakannatamatuks.

Tabletid töötavad suitsetamise vastumeelsuse tekitamise põhimõttel, kuid erinevalt pihustitest satuvad vajalikud ained vereringesse, kus nad reageerivad nikotiiniga.

Rahvapärased meetodid

Nikotiinisõltuvuse medikamentoosset ravi ei soovitata kõigile. Reeglina saavad parima efekti lühikese suitsetamiskogemusega inimesed. Pikaajalised suitsetajad kogevad palju kõrvaltoimeid, mis ainult takistavad neil suitsetamisest loobuda. Sel juhul on soovitatav kasutada traditsioonilise meditsiini meetodeid, mis põhineb looduslike toodete kasutamisel ja ei põhjusta ulatuslikke kõrvalmõjusid.

  • Ürdikogu. Islandi sambla, Korte, Pikulniku, lõpuste, nõgese ja mägironija segu (1 tl iga koostisosa) valatakse 500 ml keevasse vette, keedetakse 10 minutit, infundeeritakse tund ja filtreeritakse läbi marli. Kasutage infusiooni 100 ml kolm korda päevas pärast sööki.
  • Nikotiinivastane tee.Hariliku siguri, palderjan officinalis'e, nõgeselehtede, piparmündi ja lõhnava rue juured purustatakse. Saadud kollektsioonile lisatakse üks teelusikatäis lehtede teed ja valatakse 500 ml keeva veega. Kollektsiooni infundeeritakse tund, pärast mida see filtreeritakse. Seda tuleb võtta 130 ml 2-3 korda päevas.
  • Kaer. Kaks supilusikatäit kaera teri valatakse klaasi keeva veega, seejärel keedetakse 5 minutit ja infundeeritakse tund. Võtke keetmine pärast kurnamist 100 ml kolm korda päevas enne sööki.
  • Kalmuse juured. Lõika linnukirsi kaheaastane oks 5 mm tükkideks. Närige ja sülitage iga kord, kui tekib isu suitsetada. Mõju ilmneb 10-12 päeva pärast kasutamise algust.
  • Infusioon suu loputamiseks. Tõmmise valmistamiseks valatakse serpentiini purustatud risoomid klaasi keeva veega ja lastakse tõmmata 50 minutit. Loputage suud iga päev hommikul pärast söömist. Loputamiseks võib kasutada ka soodalahust (üks supilusikatäis soodat klaasis vees).

Rahvapäraste ravimitega ravikuur on kõigil juhtudel (välja arvatud kalmusejuurte kasutamine) 1 kuu.

Järeldus

Suitsetamine on tänapäeva ühiskonnas üsna levinud halb harjumus, mistõttu sellest loobumine polegi nii lihtne. Tuleb mõista, et on ebatõenäoline, et hoolimata kõigist nõuannetest on võimalik seda ühe päeva jooksul täielikult unustada. Aastatega kogunenud kogemused ei kao nii kiiresti. Õnneks on probleemi lahendamiseks palju võimalusi ja paljude ettepanekute hulgast saate kindlasti valida parima ja tõhusaima viisi, mis teid konkreetselt aitab.