Kas ma saan enne vereanalüüsi tegemist suitsetada?

Mõnes olukorras muutub küsimus, kas enne vere annetamist on võimalik suitsetada, aktuaalsem kui kunagi varem ja nõuab üksikasjalikku kaalumist. Keha seisundist kõige usaldusväärsema pildi saamiseks vajavad mitmesugused diagnostilised protseduurid ja testid reeglite järgimist. Samal ajal on olemas ulatuslik loetelu teguritest, mis mõjutavad testitulemuste täpsust.

Täielik vereanalüüs: tubakasuitsu ja selle derivaatide mõju inimese kehale

Oma elu jooksul peab igaüks meist korduvalt läbima mitmesuguseid diagnostilisi meetmeid, mille eesmärk on määrata keha seisund ja tuvastada kõrvalekalded, mis on täis erinevate haiguste teket ja arengut. Samal ajal mõjutab uurimisandmete täpsust tohutu hulk fakte nii sisemistest kui ka välistest omadustest. See asjaolu viib sageli asjaolule, et testi tulemused on moonutatud ega kajasta keha konkreetse süsteemi seisundi tegelikku pilti. Parimal juhul toob selline tulemus kaasa vajaduse uuesti läbi viia diagnostika. Kõige negatiivsem tulemus on valediagnoosimine ja ebaefektiivne terapeutiline sekkumine. Sellest lähtuvalt on reeglite järgimine kohustuslik ja see tagab testimise usaldusväärsuse.

Suurimat mõju lümfi koostisele ja omadustele avaldab tubakasuitsu peamine aktiivne element, nimelt nikotiin. Selle mõju all toodetakse suur hulk erinevaid hormoone, mille eesmärk on toksiliste mõjude allasurumine. Lisaks suureneb kohe pärast sigareti suitsetamist erütrotsüütide arv veres järsult ja leukotsüütide tase väheneb. Selle protsessi tulemusena ei suurene mitte ainult vere viskoossus, mis paratamatult mõjutab anumate terviklikkust, vaid ka selle struktuur muutub ja see ei saa mõjutada uuringute läbiviimist.

Seetõttu on oma keha seisundi kohta kõige usaldusväärsemate andmete saamiseks vaja järgida protseduuri, mis eelneb vere võtmisele.

Enne vere annetamist tuleb järgida järgmisi soovitusi, et tagada inimese keha seisundi kõige täpsem kuvamine:

suitsetamine ei ole soovitatav enne vereanalüüsi analüüsimiseks
  • uurimiseks vajaliku materjali proovide võtmine peaks toimuma hommikul;
  • annetama verd tühja kõhuga;
  • päev enne vere annetamist peate alkoholi joomise lõpetama;
  • päev enne testimist peate vältima kehalist aktiivsust, hormonaalsete ravimite kasutamist, raske toidu kasutamist; saate suitsetada ainult 1-1, 5 tundi enne teste.

Just hormoonide suurenenud tase viib testitulemuste suurimate lahknevusteni. Kõik need tegurid võivad saada tõukeks, mis viib testimisandmete moonutamiseni. Mis puutub suitsetamise protseduuri, siis esimese 20–30 minuti jooksul pärast sigarettide kuritarvitamist on nikotiini kontsentratsioon veres maksimaalne, mis paratamatult mõjutab testi tulemusi. Seetõttu peaks pärast suitsetamist mööduma vähemalt 1 tund, see on ainus viis enam-vähem täpsete testinäitajate saamiseks. Üldiselt oleks parim lahendus halbade harjumuste täielik tagasilükkamine ja soovitustest kinnipidamine, kuna see lähenemine annab keha üldise seisundi kõige täpsema kuvamise. Suitsetamist peetakse halbaks harjumuseks põhjusel. See staatus on tingitud selle protseduuri negatiivsest mõjust inimkehale. Lisaks tekitab protsess ise suurt sõltuvust, mida iseloomustab füüsiline sõltuvus sigarettidest. Tubakasuitsu ja selle derivaatide toimel muutub paljude mõjutatud elundite kudede struktuur. Seetõttu väheneb keha seisundi määramisele suunatud diagnostiliste uuringute täpsus, mis võib põhjustada vale diagnoosi ja järgneva ravi määramise.