Mis juhtub kehaga suitsetamisest loobumisel: muutuste kronoloogia

mees murrab sigareti

Suitsetamine on kõige levinum halb harjumus, mis viib tõsiste pikaajaliste tagajärgedeni. See on kopsuvähi, suuõõne jms arengu kõige levinum põhjus. Juhtumite hulgas on üle 85% pikaajalise kogemusega suitsetajad. Vaatamata võimalikele tagajärgedele ei ole suitsetamisest loobumine lihtne. Kuid heaolu ja tervise tõelist paranemist võite märgata palju kiiremini, kui enamik inimesi arvab. Mis juhtub kehaga pärast suitsetamisest loobumist päevas?

Kuidas suitsetamisest loobuda

Mida tähendab suitsetamisest loobumine? Katkestage nikotiiniihaluse nõiaring. See idee nõuab ettevalmistust, peate läbi mõtlema iga etapi. Võite kasutada nikotiini asendajaid - tablette, närimiskummi jne. Kuid on ka tasuta viis suitsetamisest loobuda. Tõsi, see on kõige keerulisem ja pikaajaline meetod ning on oht laguneda, sest sellel teemal pole mitte ainult füüsiline, vaid ka psühholoogiline komponent. Kuid kasu ja muutuste teadmine kohe pärast suitsetamisest loobumist muudab protsessi lihtsamaks. Muide, mida vähem on suitsetajal "kogemusi", seda väiksem on onkopatoloogiate, siseorganite haiguste ja muude halva harjumusega seotud seisundite tekkimise tõenäosus.

Keha pärast suitsetamist

Positiivsed muutused kehas algavad 60 minuti jooksul pärast viimast visatud sigaretti. Kuid rohkem väljendunud muutused ilmnevad pika aja pärast:

 • 60 minuti pärast

  Pulss stabiliseerub ja normaliseerub. Vereringe paraneb, vererõhk stabiliseerub.

 • 12 tundi hiljem

  Tubakasuits sisaldab üle 400 aine, millest mõned on kantserogeensed. Süsinikmonooksiid, suurtes annustes sisalduvad gaasid võivad olla ohtlikud ja surmavad. See hoiab ära ka hapniku tungimise verre. Ja kui te suitsetate sageli, hingake sügavalt sisse, tekib hüpoksia - hapnikupuudus. Alles 12 tunni pärast saab keha sigarettides sisalduvast vingugaasist vabaneda ja hapniku tase stabiliseerub.

 • Päeval

  Väheneb südameatakkide ja muude veresoonteõnnetuste oht. Suitsetamine, eriti pikaajaline suitsetamine, suurendab südame isheemiatõve riski. Suitsetamine tõstab vererõhku ning suurendab verehüüvete ja insultide tõenäosust. Päeva pärast normaliseerub vererõhk ja see vähendab suitsetamisega seotud südame-veresoonkonna haiguste riski. Isegi lühikese aja jooksul tõuseb vere hapnikutase, mis muudab füüsilise aktiivsuse ja võimlemise lihtsamaks, samuti soodustab südant tervislikke harjumusi.

 • naise südame illustratsioon
 • 2 päeva pärast

  Suitsetamine on maitsetundlikkuse ja lõhna vähendamise tegur. Inimesed märkavad, et mõne päeva jooksul pärast suitsetamisest loobumist võib märgata tundlikkuse paranemist. Tooted hakkavad paljastama nende tõelist aroomi ja maitset.

 • 3 päeva pärast

  Selleks ajaks on nikotiini tase kehas peaaegu täielikult ammendunud ja see omakorda mõjutab suitsetamisiha suurenemist. Ilmnevad tavapärased iseloomulikud muutused käitumises: ärrituvus, masendunud meeleolu ja isegi agressiivsus. Mõnikord võivad tekkida peavalud ja tung suitsetada muutub üha tugevamaks.

 • Kuu aega hiljem

  Kopsu funktsioon paraneb, nende maht taastatakse, ainevahetusprotsessid normaliseeruvad. Inimesed hakkavad märkama, et suitsetaja õhupuudus ja köha muutuvad vähem väljendunud ning vastupidavus suureneb.

 • 1-3 kuu pärast

  Sel ajal jätkub kopsufunktsiooni taastamine, vereringe normaliseerumine. Vastupidavus suureneb, tervis paraneb. Psühholoogiline seisund stabiliseerub.

 • 9 kuu pärast

  Selleks ajaks taastatakse ripsmeline epiteel kopsudes, tänu sellele tõrjub keha lima ja nakkusoht väheneb. Umbes samal ajal märkavad suitsetajad hingamisteede haiguste ägenemiste sagedust.

 • mehe kopsude illustratsioon
 • Aasta pärast

  Aasta jooksul pärast suitsetamisest loobumist väheneb isheemia oht poole võrra. Ja igal aastal väheneb see tõenäosus oluliselt.

 • 5 aasta pärast

  Toksiine on ohtralt tubakasuitsus, mis põhjustab arterite ja veresoonte ahenemist. Need toksiinid kutsuvad esile verehüübeid. Pärast 5 aastat ilma sigarettideta veresooned normaliseeruvad, laienevad, seetõttu väheneb verehüüvete tekke oht. Ja verehüübed on insuldi arengu peamine tegur. Insuldiriskid järgmise kümne aasta jooksul vähenevad.

 • 10 aastat hiljem

  Kümnendit ilma sigarettideta tähistab kopsude, suuõõne, kurgu ja kõhunäärmevähi tekke riski vähenemine poole võrra.

 • 15 aasta pärast

  Selles etapis on südame isheemia tekkimise tõenäosus sama, mis mittesuitsetajatel. Vähipatoloogiate tekkimise oht on sama kui mittesuitsetajatel.

 • 20 aasta pärast

  Suitsetamisega seotud põhjustel põhjustatud surmaoht on vähendatud nende inimeste tasemele, kes pole kunagi suitsetanud.

Kas peaksin suitsetamisest loobuma?

Suitsetamine on halb harjumus, mis võib põhjustada tõsiseid tüsistusi, mis ohustavad tervist ja elu. Pärast suitsetamisest loobumist hakkab keha järk-järgult taastuma, sest sellel on suur taastumisvõimalus. Ja mõne aasta pärast ilma sigarettideta võib keha seisund naasta selle inimese näitajate juurde, kes pole kunagi suitsetanud. Mõned muutused on märgatavad kohe, lühikese aja möödudes, näiteks vererõhu langus. Teistel võib tegutsemiseks aega võtta, kuid sellised muutused on olulised ja globaalsed. Tasub meeles pidada, et iga aasta ilma sigarettideta parandab teie üldist tervist ja suurendab aktiivse vananemise võimalusi.