Kõrvaltoimed pärast suitsetamisest loobumist

sigarettide ja suitsetamisest loobumine

Enamik suitsetajaid teeb varem või hiljem teadliku otsuse oma sõltuvusega lõplikult hüvasti jätta. Pärast suitsetamisest loobumist taastunud tervis, särav välimus ja jõuline heaolu on truud kaaslased igas ettevõtmises. Enam kui 5-10-aastase staažiga inimeste jaoks on aga tervenemiseni okkaline tee: kunstlike stimulantideta eluga kohanemisel on omad kõrvalmõjud, mida meditsiinis nimetatakse nikotiini võõrutusnähtudeks.

Esimene periood ilma halva harjumuseta

Mürgised ained, mis mürgitavad inimest suitsetamisel, hakkavad kehast väljuma 1-3 nädala jooksul alates viimasest sigaretist. Sel ajal algab taastumisprotsess, mis võib viia järgmiste nikotiini võõrutusnähtudeni:

  • vastupandamatu soov suitsetada, käte värisemine;
  • meeleolu kõikumine, ärrituvus, viha;
  • kannatamatus, vähene tähelepanu kontsentratsioon;
  • suurenenud ärevus, unehäired;
  • vererõhu langus, peavalu.

Juba esimestest päevadest hommikuti tekib suitsetamisest loobunul köha koos rögaeritusega. See annab märku, et bronhid püüavad puhastada hingamisteid kogunenud mürgistest ainetest. Kui koos köhaga on tõusnud temperatuur, suurenenud higistamine ja hingamisraskused, tuleb pöörduda arsti poole, sest juhtub ka krooniliste haiguste ägenemist.

Närvisüsteemi ja füsioloogilised häired

peavalu suitsetamisest loobumisel

Esiteks mõjutavad suitsetamisest loobumise kõrvalmõjud tugevalt kesknärvisüsteemi. Tema osalemine halva harjumuse kujunemisel näeb välja järgmine:

  • Sigareti sissehingamise käigus stimuleeritakse retseptoreid ja vereringesse süstitakse adrenaliini, mille tõttu tunneb suitsetaja elujõu laengut.
  • Lühiajalise naudinguga kaasneb endorfiinide vabanemine ja see ladestub närvisüsteemi mällu ehk teisisõnu "alateadvusesse" sõltuvuse ja positiivsete aistingute vahelise seose tegurina.
  • Seejärel moodustub sõltuvus, mis sunnib inimest suitsetama iga uut sigaretti ja põhjustab selle puudumisel depressiooni.

Füsioloogilisest vaatenurgast on nikotiinisõltuvuse roll tugevalt liialdatud, kuna sarnaseid protsesse kehas saab saavutada looduslike stimulantidega. Tõsisem depressiooni põhjus pärast suitsetamisest loobumist on otsese sigareti tõmbamise protsessi ja sellega kaasnevate emotsioonide puudumine.

Olles otsustanud halvast harjumusest vabaneda, peaksite olema valmis ajutiseks depressiooniks, kuid proovige sellele vastu seista, kuna just depressioon sunnib teid sageli naasma oma varasema sõltuvuse juurde.

Nikotiini võõrutusperioodil immuunsus nõrgeneb, mille tagajärjel avaneb keha infektsioonidele ja külmetushaigustele. Võimalik stomatiit või suuhaavandid. Põhjuseks on asjaolu, et limaskestad puutusid pikka aega kokku tubakasuitsuga, omamoodi antiseptikuga, mille kõrvaldamine aktiveerib patogeense mikrofloora arengut. Immunostimuleerivad vitamiinid ja hoolikas suuhügieen aitavad vältida ebameeldivaid ilminguid.

Teine sümptom võib olla õhupuudus. Tavaliselt ilmneb see närvisüsteemi reaktsiooni tulemusena nikotiini puudumisele ja möödub lõpuks, nagu muud kõrvaltoimed.

Muutused seedesüsteemi töös

kõhuvalu suitsetamisest loobumisel

Närvisüsteemi järgselt mõjutab suitsetamisest loobumise otsus otseselt seedetrakti tööd. Vaatamata negatiivsele mõjule kehale tervikuna, on suitsetamisel soolestikule kasulik mõju. Kohanemisperioodil kannatab adrenaliinipuuduse tõttu tema motoorika, mis võib põhjustada tühjenemisraskusi, liigset gaaside moodustumist, kõrvetisi ja kaalutõusu.

Enamasti tekivad lisakilod aga muul põhjusel. Toit pole mitte ainult keha elutähtsate funktsioonide jaoks vajalike toitainete allikas, vaid ka võimas looduslik antidepressant.

Nikotiinist võõrandumise negatiivseid sümptomeid püüab endine suitsetaja kompenseerida muude naudingutega, mille hulgas on maitsvate kaloririkaste toitude rohkus lihtsaim lahendus. Tegelikult asendub üks sõltuvus teisega.

Treenimine plaanivälise toidukorra asemel võib olla tervislik alternatiiv. Need aitavad kaasa puuduva adrenaliini tootmisele, hoiavad ära kaalutõusu ja parandavad figuuri.

Mõju füüsilisele aktiivsusele

Halvast harjumusest loobumisega kaasneb üldine keha nõrkus ja soovi puudumine kohast tõusta, apaatia ümber toimuvate asjade suhtes. Sellises seisundis võivad käed väriseda, justkui pohmellist, ja esineb raske astmaatiline hingamine.

Närvisüsteemi pinge tõttu võib kahju saada ka elu intiimne pool. Kuid niipea, kui siseorganid on loomulikult toksiinidest puhastatud ja psühholoogiline sõltuvus võidetud, ei võta tervise paranemine kaua aega: füüsiline aktiivsus suureneb kõigis piirkondades mitu korda võrreldes suitsetamise ajal täheldatud tasemega.

Kõrvaltoimed pärast sõltuvusest loobumist ei pruugi üldse tekkida või võivad olla kerged – see on puhtalt individuaalne. Kui sümptomid ilmnevad endiselt tugeval kujul, on need lühiajalised ja talutavad.

Keha saab pikaajalisest suitsetamisest palju rohkem kahju kui ühekordsest võõrutusprotsessist. Oluline on mõista, et pole vaja oodata, kui terviseprobleemid on juba alanud, kui suudad neid ennetada ja anda oma kehale "teise elu", aktiivse ja huvitava.