Millised muutused toimuvad kehas suitsetamisest loobumisel?

Sigaretisõltuvusest vabanemine on äärmiselt keeruline: see sisaldab nii füüsilisi kui ka psühholoogilisi komponente. Nikotiin on sisse ehitatud ainevahetusse, nii et pikaajalised suitsetajad seisavad suitsetamisest loobumisel tõsise stressi all. Vaatamata asjaolule, et kõik on teadlikud tubaka kahjust, on sellest raske loobuda. Kui mõistad, kuidas suitsetamisest loobumisel olek samm-sammult muutub ja miks teatud aistingud tekivad, on seda lihtsam teha.

mis juhtub kehas suitsetamisest loobumisel

Sündroomi põhjused ja ilmingud

Eriti raske on see esimestel päevadel. Paljud ei tule endassetõmbumise ilmingutega toime ja süttivad uuesti. Miks sel perioodil on meeleolu muutus, ärrituvus.

Põhjuseks on nikotiini mõju kesknärvisüsteemile. Süsteemi töösse integreeruv aine toimib aju neurotransmitteri atsetüülkoliini asendajana. Atsetüülkoliini toodetakse stressirohketes olukordades, stabiliseerides närvisüsteemi ja vähendades stressitaset. Kui inimene on liiga erutatud, pärsib atsetüülkoliin aktiivsust, aidates taastada tasakaalu. Need protsessid toimuvad tavaliselt mittesuitsetajatel. Suitsetajatel täidab selle aine funktsiooni nikotiin.

Kui loobute harjumusest, peab teie keha uuesti atsetüülkoliini tootma. Enne seda iseloomustab närvisüsteemi aktiivsust ebastabiilsus - võõrutussündroomi sümptomid avalduvad intensiivselt. See tuleb aga ära oodata ja vajadusel tuleb ilminguid eemaldada rahusteid võttes.

sigarett ja kopsud suitsetamisest loobumisel

Võõrutussündroomi korral annab keha konkreetseid signaale: ärrituvus, agressiivsus, depressioon, apaatia – kõik see on suitsetaja käitumisele iseloomulik. Siiski on harjumusest loobumisel palju positiivseid külgi, mis muudavad selle läbielamist väärt. Inimesele, kes on suitsetamisest loobunud:

  • eemaldatakse toksiinid ja räbud;
  • hapniku taseme tõus veres;
  • parandab verevoolu;
  • kopsude maht suureneb;
  • vähendab hüpertensiooni, südamehaiguste, veresoonte ja onkoloogia tekke tõenäosust.

Mis juhtub esimese nädala jooksul?

Suitsetamisest loobudes peaksite mõistma, mis toimub naiste ja meeste kehaga iga päev. Normaalse töö taastamise protsess algab veerand tunni jooksul pärast sigareti suitsetamist. Pulss langeb, vererõhu indikaatorid jõuavad normaalsele tasemele. Aktiveerub neerude töö.

vereringesüsteem suitsetamisest loobumisel

Tunnimuutused näevad välja järgmised:

  • Kaks tundi hiljem algab vere puhastamine nikotiinist neerude kaudu ja selle eritumine.
  • Kui inimene ei suitseta 8 tundi, siis on vere hapnikusisalduse tõus. Kuna nikotiini pole piisavalt, ilmnevad esimesed võõrutusnähud.
  • 12 tunni pärast puhastatakse veri süsinikmonooksiidist ja hapniku tase selles on normaalne.
  • Päev hiljem hakkab ilmnema võõrutussündroom. See on tingitud asjaolust, et keha on kaotanud nikotiini.

Esimese nädala muudatused on üksikasjalikult kirjeldatud tabelis.

2 päeva Organism hakkab puhastama hingamiselundeid kogunenud vaikudest ja mustusest. Epiteeli liimitud ripsmed hakkavad vabanema ja viivad tahma väljapääsuni. Sellega kaasneb suitsetaja köha koos röga eritumisega – nii kulgeb loomulik organismi puhastusprotsess.
3 päeva Kolmandal päeval märkab inimene isu suurenemist. Varem blokeeris nikotiin näljatunde: kõik suitsetajad teavad, et kui suitsetate, siis te ei taha nii palju. Nüüd on näljatunne pidev, kuid see möödub pärast närvisüsteemi töö normaliseerumist. Pideva söömise soovi tuleb kontrolli all hoida, et mitte kaalus juurde võtta – see on probleem, millega sigarettidest loobumisel kokku puutuvad peaaegu kõik. Kuna pärast nikotiini ärajätmist ainevahetusprotsessid aeglustuvad ja isu kasvab, taastuvad inimesed kiiresti. Selleks, et mitte rasvuda, peaks toit olema küllastunud kasulike ainete ja A-, E-, C-, B-rühma vitamiinidega - see hõlbustab ärajätusündroomi.
Vere hapnikusisalduse suurenemine ja aju verevarustuse paranemine võib põhjustada pearinglust ja tinnitust.
4 päeva Verevool ajju normaliseerub, mistõttu ebamugavustunne peas kaob järk-järgult. Paranevad seedesüsteemi töö: taastub mao limaskest, nagu ka kõhunäärme töö. Röga eritumise intensiivsus suureneb.
5 päeva Paraneb maitsemeelte töö, toidu maitse muutub küllastunud. Köha läheb ikka hullemaks.
6 päeva Peaaegu nädal pärast sigaretisuitsu hingamisorganitesse sattumise lakkamist taastus ripsepiteeli töö praktiliselt. Toimub aktiivne lima tootmine, eritub suur hulk röga. Inimene võib lämbuda - see on tingitud bronhide lihaste spasmist, mis tekib kogunenud lima eraldamisel. Võõrutussündroomi psühholoogilised ilmingud - ärrituvus, ärrituvus saavutavad maksimumi.
Nädal Harjumusest loobumisest on möödas vaid seitse päeva, kuid taastumisprotsessid viisid selleni, et makku ja soolestikku tekkisid uued rakud, mida sigarettide põlemisproduktide toksiline toime ei kahjusta.
Maks hakkab tootma endogeenset nikotiini, mistõttu võõrutussündroomi ja sigarettide iha intensiivsus ja ilmingud vähenevad. Endiselt on täheldatud valulikkust kurgus, higistamist ja köhimist.

Tuleb märkida, et füsioloogia iseärasuste tõttu on tüdrukutel raskem taluda sigarettide tagasilükkamist. Kuid sellel harjumusel on surmavad tagajärjed – rinnavähki leitakse peaaegu pooltel suitsetavatel naistel.

2 nädalat ilma sigarettideta

Teise nädala alguses on patsient mures rõhu ebastabiilsuse pärast. Endiselt võib täheldada peavalu, värinat jäsemetes - see on aju suurenenud hapnikuvarustuse tagajärg, samal põhjusel pea käib ringi.

Ärrituvus ja apaatia on vähenemas. Mao limaskest on peaaegu taastunud. Muutused soolestikus võivad põhjustada valu alakõhus ja väljaheitehäireid.

Märkimisväärne on immuunsuse vähenemine: inimesel on külmetushaigused, herpes, aevastamine ja kurguvalu. Köha koos limaga jätkub: kopsud, bronhid, mandlid puhastatakse.

viirusetõrje suitsetamisest loobumisel

Samas on välised muutused organismis märgatavad juba pärast suitsetamisest loobumist: tänu taastunud vereringele muutub jume tervemaks.

2. nädala lõpuks on sooletalitlus peaaegu normaalne, kuid kesknärvisüsteem vajab taastumiseks rohkem aega. Köha intensiivsus hakkab järk-järgult vähenema.

Esimesel kuul kurdavad suitsetajad sageli kehva une üle. Kõigil ei ole hea magada: öö jooksul võib inimene ärgata mitu korda külmas higis, tundes tugevat soovi sigaretti korjata. See on normaalne reaktsioon nikotiini eemaldamisele organismist, seisund normaliseerub peagi. Selliste ilmingute tugevus on suuresti tingitud suitsetamise kogemusest.

Edasised muudatused

Alates teisest kuust harjub närvisüsteem töötama ilma nikotiinita. Toimub aktiivne kogunenud toksiinide eemaldamine: läbi naha, hingamisteede, seedetrakti.

Tänu rakkude uuenemisele paraneb naha seisund suurel määral: akne ilmingud vähenevad, akne ja põletikud kaovad. Parandused kehtivad ka juuste seisukorras – need lõhenevad vähem, näevad läikivamad välja.

Kolmandat elukuud sigarettideta iseloomustab ainevahetuse normaliseerumine – isu stabiliseerub, kaob soov pidevalt süüa. Valkude imendumine paraneb - isegi tõsise spordikoormuse puudumisel suureneb lihasmass ja väheneb rasvakiht (õige toitumise korral). Vererõhu indikaatorid normaliseeritakse.

Kopsurakkude taastumine algab alles neljandast kuust ja protsess ise võib venida veel mitu kuud – see oleneb suitsetamise pikkusest. Verega segatud röga on võimalik röga eraldada - see on normi variant, kuna alveoolid on kahjustatud. Siiski on soovitatav igaks juhuks arsti juurde minna.

Juhtub, et selles etapis proovivad inimesed sageli suitsetada, tõestades, et see on täielikult kontrollitud protsess. Seda ei saa lubada – see viskab paar kuud tagasi.

5 kuu pärast taastub maksa töö - see organ, millel oli suurim koormus, kuna maks eemaldab kehast toksiine.

Poole aasta verstapost

Kuus kuud hiljem ei tuvastata veres enam mingeid tubakatoksiinide jälgi. Siseorganite rakkude taastamise protsess jätkub. Unehäired ei häiri, nagu köha.

jooksmine suitsetamisest loobumiseks

Sporditegevus on oluline osa keha taastumisest. Kohe pärast sigarettidest loobumist pole aga soovitatav aktiivselt spordiga tegeleda. Just viies-kuues kuu on periood, mil saab edasi liikuda intensiivsele treeningule. See kiirendab hingamissüsteemi organite puhastamise protsessi.

Kuue kuu pärast suitsetamise soov tavaliselt ei häiri, kuid see võib tekkida alkohoolsete jookide joomisel, mistõttu eksperdid ei soovita alkoholi juua.

8 kuud

Kaheksandal kuul tunnevad end isegi kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega patsiendid paremini. Haigus läheb stabiilse remissiooni staadiumisse.

10 kuud

Kümnes sigarettideta kuu viitab ühele kriitilisest perioodist. Sel ajal süveneb soov uuesti sigaret kätte võtta. Uni võib olla häiritud, tekib terav suitsetamissoov. Väga oluline on see hetk vastu pidada.

unetus suitsetamisest loobumisel

10 kuu pärast taastatakse häälepaelad - see mõjutab häält, toon muutub veidi kõrgemaks. Suitsetajatele omast kähedust enam ei täheldata. Märkimisväärne hammaste seisundi paranemine on märgatav - emailile ei jää enam kollast hambakattu, mis täiendas ebameeldivat lõhna. Hambakivi ei lahustu iseenesest, seega tuleks hügieeniprotseduuride tegemiseks pöörduda hambaarsti poole.

12 kuud ilma sigarettideta

Suitsetamissoovi aasta pärast viimast hingetõmmet täheldatakse veerandil suitsetajatest. Ebaõnnestumise tõenäosus on aga ülimadal – 0, 2%. Rakkude uuenemisprotsess kopsudes on peaaegu lõppenud. Reproduktiivsüsteemi töö on paranenud: suurenenud potentsiaal ja orgasmitunne.

Riskid haigestuda vähki, südame- ja veresoonkonna ning seedetrakti patoloogiatesse on vähenenud ja on lähedased mittesuitsetaja omadele.

Inimesel võib tekkida vastumeelsus sigaretisuitsu vastu, mis näitab, et keha ja aju ei taju enam nikotiini kui vajadust ega rahulolu allikat.

vastumeelsus suitsetamise vastu suitsetamisest loobumisel

2 aastat

2 aasta pärast pole köhimisest ja õhupuudusest jälgegi, vererõhu hüpped ei häiri. Insuldi tekkimise tõenäosus väheneb mittesuitsetaja tasemele - see on tingitud aju vereringe täielikust taastumisest.

Paaridel on lubatud rasedust planeerida – nii naise kui ka mehe keha on lapse eostamiseks valmis.

Järeldus

Taastumisprotsess sõltub vanusest ja inimese üldisest seisundist, krooniliste haiguste esinemisest. Kõik muutused toimuvad igas organismis individuaalselt, seega ei tasu kõhkleda vajadusel arsti poole pöördumisest. Vanematel inimestel on suitsetamisest loobumine lihtsam: vanuse tõttu on neil juba praegu õhupuudus, rõhu tõus ja nõrkus. Kui tunnete end sigarettidest loobudes paremini, ei taha te enam nende juurde tagasi pöörduda. Ükski pikaajaline suitsetaja ei ütle, et suitsetamisest loobumine on lihtne. Siiski on see võimalik: täna on turul palju tooteid, mis aitavad keha toetada ja tasandavad võõrutussündroomi ilminguid.

Ideaalis on soovitatav harjumusega järsult hüvasti jätta, proovimata seda sarnaste tegevustega asendada. Näiteks lähevad mõned inimesed üle elektroonilisele sigaretile või vesipiipule – see on aga illusioon sõltuvusest vabanemisest. Vesipiibu suitsetamise ja veipimise sõltuvuse psühholoogiline komponent ei kao kuhugi.

Suitsetamisest loobumise plaan on raskem kui tavalised sigaretid. Rohi (anasha, marihuaana) põhjustab tugevat psühholoogilist sõltuvust. Vaid vähesed suudavad ilma spetsialisti abita ravimitest loobuda.