Mis juhtub kehaga, kui suitsetamisest loobuda

Suitsetamisest loobumine pole nii lihtne, kui esmapilgul tundub. Esimestel päevadel hakkab keha reageerima nikotiini puudumisele. Paljud lagunevad vaid paari nädalaga. Et seda ei juhtuks, on oluline teada, kuidas keha päevast päeva sigarettidest loobumisele reageerib, ning jälgida kõiki ebameeldivaid ilminguid. Teadlikkus sellest, mis toimub, tugevdab tahet võitluses halva harjumusega.

Miks peaksite suitsetamisest loobuma

Sigarettidest loobumine on eelkõige oluline teie enda tervise jaoks. Nikotiin ei kahjusta ainult kopse, kuigi need kannatavad kõige rohkem. Südame töö halveneb, veresoonte elastsus on häiritud, mis omakorda võib varem või hiljem viia nende hõrenemiseni ja rebenemiseni. Välimust mõjutab ka suitsetaja siseorganite seisund – hambaemail, nahk, juuksed.

Pikaajalise suitsetamise ohud:

 • onkoloogilised kasvajad;
 • südame-veresoonkonna haigused;
 • hingamisteede patoloogia;
 • hapnikupuudus;
 • maohaavand ja muud seedetrakti haigused;
 • suuõõne haigused;
 • hüpertensioon.

Suitsetamine mõjutab nii naiste kui meeste reproduktiivfunktsiooni. Keha saab toksiinidest täielikult vabaneda ja taastuda nii palju kui võimalik alles 10 aastat pärast sigarettidest loobumist. Kuid isegi esimesel aastal ilma halva harjumuseta on juba märgatav tervise paranemine.

Suitsetamisest loobumise etapid

Inimene, kes otsustab halvast harjumusest loobuda, läbib enamasti neli etappi:

 1. Otsuse tegemine.
 2. Motivatsioon ja tegutsemine.
 3. Lagunema.
 4. Progress või taandareng.

Viimases etapis pärast rikkeid võib endist suitsetajat sundida lõpuks sigarettidest loobuma vaid tugeva tahtega pingutus. Vastasel juhul võib ta nende juurde tagasi pöörduda.

Päevade kaupa

Esimesed päevad pärast sigarettidest loobumist on kerged ja meeldivad. Selle aja jooksul ei ole keha veel jõudnud aru saada, et ta jäi nikotiinist ilma.

Just sel perioodil ilmneb teatud vaimne tõus ja edulootus. Juba sel ajal algavad esimesed positiivsed muutused:

 • süsinikmonooksiidi kontsentratsioon väheneb;
 • verre ilmub rohkem hapnikku;
 • taastatakse kopsude limaskestad;
 • köha kaotab teravuse.

Esimestel suitsetamata päevadel pulss ja rõhk normaliseeruvad, mistõttu südameinfarkti ja infarkti risk väheneb.

Kõige raskem on selle aja jooksul nikotiini võõrutus üle elada. 7. päeva lõpuks on enamikul endistest suitsetajatest see olnud.

Iganädalane

Kui ühe nädala pärast füsioloogiline sõltuvus väheneb, siis psühholoogilisest pole pääsu. Eriti ohtlikud on esimesed 2-3 nädalat, rikke seisukohalt on suur kiusatus liituda suitsetavate tuttavatega või kontrollida, kas sigaretid ikka meeldivad või enam mitte.

Psühholoogilise lagunemise kõrgpunkt langeb esimese kuu viimasele nädalale. Just sel ajal on oluline oma tahe rusikasse suruda ja sigarettide võtmise soovile vastu panna. Lähedaste abi on selles etapis eriti vajalik.

Kuu kaupa

soov suitsetada ja muutused kehas keeldumisel

Esimese kuu lõpuks on psühholoogiline lagunemine tugev. Sel ajal on võimalikud depressiivsed seisundid, apaatia. Füüsiline heaolu, vastupidi, paraneb iga kuuga, eriti:

 • nahk taastatakse;
 • anumad on tugevdatud;
 • parandab seedetrakti tööd;
 • kergem hingamine;
 • õhupuudus kaob.

9-10 kuu pärast võite ilma piiranguteta ohutult alustada füüsilist tegevust. Sigaretiisu kaob aastaga reeglina täielikult.

Kuidas keha reageerib tagasilükkamisele?

Kui toksiinid enam kehasse ei satu, väheneb nende mõju kõikidele süsteemidele. Tasapisi algab mürgi eemaldamise protsess verest ja hingamisteedest ning hapniku tasakaal taastub. Kopsud ja bronhid puhastatakse järk-järgult limast, mille tulemusena kaob iseloomulik köha.

vererõhu normaliseerimine suitsetamisest loobumisel

Sigarettidest loobumine toob kaasa mitmeid positiivseid muutusi, sealhulgas:

 1. Vererõhu ja vereringe normaliseerimine.
 2. Veresoonkonna süsteemi parandamine.
 3. Vähendatud risk haigestuda vähki ja südamehaigustesse.
 4. Välimuse paranemine.
 5. Siseorganite vananemise ja kulumise aeglustamine.
 6. Köha ja õhupuuduse kadumine.
 7. Jõu ja elujõu tõus.
 8. Üldise füüsilise seisundi paranemine.

Suitsetamisest loobunud inimesed taastavad haistmis- ja maitsemeele. Hingamine muutub lihtsamaks ja kopsude maht normaliseerub.

Suitsetamisest loobumise positiivne mõju

Muutused psühholoogilises ja füüsilises seisundis on märgatavad juba esimestel päevadel pärast sigarettidest loobumist. Iga päeva, nädala ja kuuga läheb tervislik seisund paremaks. Sõltuvus kaob, kuid see ei juhtu üleöö.

Nädal ilma sigarettideta

Niisiis, mis juhtub kehaga ilma suitsetamiseta esimesel nädalal:

 1. Esimene päev. Kõige kergem. Tuju on hea, inspiratsiooni on ja vingugaasi kontsentratsioon veres enam ei tõuse.
 2. Teiseks. Soov suitsetada naaseb kättemaksuga, ilmub ärrituvus. Teisel ööl on raske uinuda, sest mõtted on hõivatud vaid sellega, kust sigarette hankida. Samuti suureneb suitsetamise negatiivne mõju: kõht valutab, ilmneb köha.
 3. suitsetamisest loobumine ja muutused kehas
 4. Kolmas päev. Psühholoogiliselt raske, sest kõik mõtted puudutavad ainult sigarette ja nendelt on peaaegu võimatu tähelepanu kõrvale juhtida. Nahale võib ilmneda lööve.
 5. Neljandaks. Taastub ajuverevarustus, paraneb tuju, kuid samas võib endine suitsetaja tunda mõningast hajameelsust. Uni normaliseerub.
 6. Viies päev. Psühholoogilises mõttes kõige raskem esimesel nädalal. Kui sel ajal on võimalik uuesti mitte suitsetada, on lootust, et harjumusest on võimalik igaveseks vabaneda. Samal perioodil hakkavad maitsmispungad taastama tundlikkust. Toidu ja jookide maitse muutub selgemaks.
 7. Kuues. Füüsiline tagasitõmbumine jätkub ja see päev on veel hullem kui kolmas. Sümptomite intensiivsus suureneb kuni iivelduse ja oksendamiseni pärast söömist, käte värisemiseni ja musta lima väljaheidemiseni kopsudest.
 8. Seitsmes päev. Võõrutusnähud taanduvad ja võib öelda, et füüsiline sõltuvus on möödas ning kõik raskemad sümptomid on seljataga. Jääb vaid üle saada psühholoogilisest purunemisest, mis annab kindlasti tunda veel pikka aega.

Esimene nädal on kõige märkimisväärsem, see on ka kõige raskem periood pärast sigarettidest loobumist.

Just sel ajal on väline toetus eriti oluline, et inimene ei satuks tagasi sõltuvusse.

Kuu aega suitsetamata

Pärast kuu aega ilma sigarettideta muutub kopsude seisund palju paremaks. Just see periood on vajalik limaskesta uuendamiseks bronhides. Tänu vereringe paranemisele saavad rakud kõik vajalikud ained, samuti tugevneb immuunsus. Selleks ajaks on leukotsüüdid ja vereliistakud täielikult uuenenud, kuid erütrotsüüdid vajavad veel aega.

suitsetamisest loobumisel halb suitsulõhn

Mis veel juhtub kehaga pärast kuu aega ilma sigarettideta:

 1. Nahk omandab terve välimuse, põsepuna taastub.
 2. Pärast kuu aega sigarettidest loobumist muutub tubakasuitsu lõhn paljude jaoks ebameeldivaks.
 3. Suurenenud söögiisu tõttu on oht saada juurde lisakilod.
 4. Kõhuvalu võib endiselt häirida, kuna mao seisund ei ole täielikult taastunud.
 5. Köha on peaaegu kadunud.

Võrreldes esimese nädalaga, tahad kuu lõpuks vähem sigarette. Kuid ikkagi ei tasu huvi pärast katsetada ja proovida suitsetada.

Aasta ilma nikotiinita

Kuue kuu pärast on nahk ja veri täielikult taastatud, kopsud puhastatakse limast. Maks võtab kõige rohkem aega. Esimesed kuus kuud võitleb ta toksiinide jäänustega ja alles pärast seda hakkab tagasi põrkuma.

Kaal ja isu aasta pärast sigarettidest loobumist taastuvad ja on normaalsed ning emotsionaalne seisund on juba üsna stabiilne. Selleks ajaks puudub füüsiline ega psühholoogiline isu suitsetamise järele. Enda hõivamiseks ja vaba aja mitmekesistamiseks on rohkem võimalusi.

Sigarettidest loobumise kõrvalmõjud

See, et keha muutub pärast suitsetamisest loobumist tervemaks, on hea. Kuid alguses võivad nikotiini poolt häiritud ainevahetuse ümberkorraldamise tõttu ilmneda ebameeldivad sümptomid:

 • vähenenud immuunsus;
 • haavandid keelel;
 • püsivad külmetushaigused;
 • ärrituvus;
 • unetus.

Paljud võtavad sel perioodil kaalus juurde, püüdes tabada soovi suitsetada.

Kui nikotiini võõrutus möödub ja huvi sigarettide vastu kaob täielikult, normaliseerub mass järk-järgult.

Mis juhtub, kui jätate suitsetamise järsult maha

nikotiinisõltuvus

Mida kauem inimene selle harjumusega elab, seda raskem on tal esimest korda sigarettidest loobuda.

Suitsetamisest on võimalik järsult loobuda ja tubakat enam mitte puudutada, kui sõltuvuskogemus on alla viie aasta. Need, kes suitsetavad kauem või rohkem kui paki päevas, murduvad kõige sagedamini kahel esimesel nädalal. Nad peavad kõike otsast alustama.

Suitsetamise juurde naasmise peamine põhjus on füüsiline sõltuvus nikotiinist. Selle moodustamiseks kulub umbes viis aastat, enne seda räägime rohkem sigarettide psühholoogilisest mõjust.

Kui tugev suitsetaja jätab suitsetamise samal päeval järsult maha, hakkavad tal esimesel nädalal ilmnema ebameeldivad sümptomid: nõrkus, pearinglus, ärevus, kontrollimatu nälg.

Kuidas aidata organismil suitsetamise vastu võidelda

Keha tuleb aidata nikotiinisõltuvusest kiiremini taastuda, mis nõuab toitumise kohandamist. Sel eesmärgil lisage dieeti rohkem antioksüdantide ja A-, C- ja E-rühma vitamiinide rikkaid toite.

Vajadusel võite võtta ravimeid vitamiinide ja mikroelementidega. Seda juhul, kui päevaraha ei ole võimalik toiduga täiendada. Sojat on kasulik süüa, kuna see sisaldab aineid, mis kaitsevad rakke nikotiini kahjuliku mõju eest.

Sama oluline on vaimne suhtumine. Ilma korraliku motivatsioonita on katsed sigarettidest loobuda praktiliselt kasutud. Suitsetamisest loobumise veenmiseks võite kasutada erinevaid võimalusi – alates säästetud raha arvutamisest kuni tervisliku seisundi hindamiseni.

Statistika järgi suudab vaid väike osa suitsetajatest (6%) tugevale tahtele toetudes sigarettidest loobumise üle elada ega suitsetamise juurde tagasi pöörduda. Enamik vajab lisaks psühholoogilisele pingutusele ravimeid, asendusravi ja arsti tuge.

Sõltuvustega inimestele on palju erinevaid programme. Edukamad neist põhinevad kombineeritud ravil.

Mida mitte teha tubakast loobumisel

Te ei tohiks esimest korda sigarette asendada millegi nikotiini sisaldavaga, samuti ei tohiks te sigarette vahetada vape või kergema tubaka vastu. See mitte ainult ei aeglusta protsessi, vaid võib ka sõltuvust süvendada. Sa tahad suitsetada kergeid sigarette sagedamini ja rohkem, kuna nikotiini kontsentratsioon neis on tavapärasest väiksem ja keha nõuab oma annust.

Vastupidiselt levinud arvamusele ei tohiks te suitsetamisest loobuda järk-järgult, vähendades iga päevaga suitsetatavate sigarettide arvu. Lisaks tundub iga pausi ajal selliste pauside ajal veelgi ihaldusväärsem. Parem on kohe määrata kuupäev, mil suus pole enam ühtegi sigaretti.

Nikotiini ärajätmise ajal ei saa olla suitsetamisettevõtetes ega käia niisama kõigiga koos suitsetamisruumis. Silmadest tuleks eemaldada kõik, mis seda harjumust meenutab. Ja veelgi enam, te ei saa endale lubada "täna on viimane sigaret ja homme kõik". Kahjuks sellised tehingud iseendaga ei tööta.

Keeldumise tunnused ja muutused kehas meestel ja naistel

Tüdruk lõhub sigareti ja jätab suitsetamise maha

Suitsetamisest loobumine on raske, eriti kui kogemus on pikk. Naiste jaoks on äärmiselt oluline sigarettidest loobuda. Mehel asenduvad nikotiini mõjul rikutud sugurakud mõne aja pärast. Ja munade arv on piiratud ja elu jooksul tarbib keha nende varu. Mis vahe on suitsetamise mõjul naise kehale:

 • raseduse ajal suurenevad kõrge vererõhu ja minestamise, nõrkuse riskid;
 • toksikoos suureneb;
 • loode ei ole piisavalt hapnikuga varustatud;
 • suureneb raseduse katkemise oht;
 • loode saab veresoonte halva seisukorra tõttu vähem toitaineid, lisaks kahjustavad toksiinid teda mitte vähem kui ema.

Mis puudutab negatiivset mõju, siis nikotiin kahjustab suuresti naiste tervist, kuid sigarettidest loobumisel on taastumisperiood praktiliselt sama, mis meestel. Juba esimesel kuul võib täheldada positiivset trendi. Naised, kes suitsetamisest loobuvad, kogevad järgmisi muutusi:

 • paraneb vereringe ning rakkude varustamine hapniku ja toitainetega;
 • ainevahetus taastatakse;
 • nahk ja juuksed muutuvad tervemaks;
 • immuunsus on tugevdatud;
 • köha ja õhupuudus kaovad;
 • keha puhastatakse toksiinidest;
 • südame ja vererõhu normaliseerimine;
 • haistmismeel taastub.

Lisaks taastub suitsetamisest loobunud naine libiido ja menstruaaltsükkel ning varajase menopausi riskid vähenevad.

Muidugi mõjutab suitsetamine negatiivselt ka meeste reproduktiivsüsteemi, kuid reproduktiivfunktsiooni puudumise tõttu pole riskid nii suured.

Järeldus

Suitsetamisest loobumine on pikk ja raske protsess. Üksinda füüsilisest ja psühholoogilisest sõltuvusest on raske üle saada, vaja on lähedaste tuge, vaja võib minna ka ravimeid. Vajadusel saab konsulteerida psühhoterapeudi ja narkoloogiga. Terviklik lähenemine aitab toime tulla sõltuvusega ja naasta terve elu juurde.