Kuidas suitsetamine teie tervist kahjustab?

Suitsetamine on tervisele kahjulik – seda väidet on juba ammu tunnistanud tõsiasjaks nii eksperdid kui ka võhikud. Eriti ohtlik on see, kui alkoholi tarvitatakse koos suitsetamisega, mis süvendab oluliselt kõiki patogeenseid tegureid. Hüüde "Suitsetamine kahjustab teie tervist! "sai paljudes maailma riikides üleskutse selle halva harjumuse vastu võidelda. Seni aga näitavad erinevatest kohtadest pärit teated, et suitsetamine on endiselt ülemaailmne probleem.

pilt sigaretist tapab inimese

Mis on suitsetamise oht?

Mida halba harjumus teeb? Milline on suitsetamise mõju inimeste tervisele? Suitsetamise kahju on ennekõike seotud väga ohtlike kantserogeenidega, mis sisalduvad tubakatõrvas, mis tekib tubaka hõõgumisel. Keskmiselt hingab suitsetaja igast 100 g põletatud tubakast sisse kuni 6-8 g sellist tõrva. Selle protsessiga on arvutatud, et 20 sigareti suitsetamine päevas võrdub kuni 750 g tubakatõrva kehasse toomisega aastas.

Tubakatõrva koostisest leiti üle 250 erineva keemilise komponendi, mis mitte ainult ei avalda kahjulikku mõju paljudele siseorganitele, vaid kuuluvad ka kantserogeenide kategooriasse ja erituvad organismist väga halvasti, kuhjudes sellesse järk-järgult. . Tõrv sisaldab kantserogeeni, nn esimest ohukategooriat - benspüreeni, aga ka bensantratseeni ja muid vaiku, mis võivad esile kutsuda pahaloomulise protsessi. Samuti tuleb märkida, et alkohol suurendab oluliselt tubaka hävitavat toimet.

Seda, et suitsetamine on tervisele kahjulik, võib julgelt väita, kui vaadata tubakasuitsu komponentide loetelu. Iga sigaret sisaldab keskmiselt umbes 6-7 mg nikotiini, mis suitsetaja harjumusega suitsetada pakk sigarette toob kaasa umbes 125-140 mg nikotiini tarbimise päevas. Tubakasuitsu koostises märgitakse otseselt mürgiseid aineid: süsinikmonooksiid, vesiniktsüaniidhape, arseen, tsüaniidid. Millist kahju nad teevad, ei saa isegi öelda: see on keha otsene mürgistus. Lisaks põhjustab suitsetamise kahju selliste ohtlike koostisosade olemasolu (lisaks nendele kantserogeenidele): krüseen, nitrosamiinid, radioaktiivsed elemendid (poloonium), raskmetallid.

Paljud uuringud tõestavad ühemõtteliselt, et suitsetav inimene ei kahjusta mitte ainult oma tervist. Suitsetamine toob suurt kahju ka inimestele, kes on tubakasõbra lähedased. On kindlaks tehtud, et nn passiivne suitsetamine sunnib kinnises ruumis suitsetaja läheduses viibides sisse hingama kuni 70% tubakasuitsu. Passiivne suitsetamine on eriti ohtlik lastele, rasedatele, eakatele, krooniliste südame-veresoonkonna ja hingamisteede haigustega inimestele.

Mis on kahjulike ainete mõju

Tubakatõrva ohtlikud komponendid üksikult ja koos avaldavad laastavat mõju paljudele elu toetavatele süsteemidele, samas kui alkohol võimendab seda mõju mitmekordselt. Peaaegu iga tubaka üks ohtlikumaid komponente on radioaktiivne poloonium-210, mida taime lehed kasvuprotsessi käigus õhust aktiivselt neelavad.

Suitsetamisel on ainevahetusprotsessid häiritud ja selle üheks süüdlaseks on vingugaas, s. o. vingugaas. Verre sattudes seob see aine hemoglobiini, moodustades karboksühemoglobiini ja kuna see ei ole võimeline hapnikku kandma, on kudede hapniku hingamine häiritud. Miks on suitsetamine ohtlik? Juba sellepärast, et inimene, suitsetades sigaretipaki, viib kehasse üle 300 ml vingugaasi, mis tõstab seotud hemoglobiini taset veres 6-8%. Seega sunnib suitsetaja kõik elundid olema pidevas hapnikunälja režiimis. Kui sellele lisada alkoholi, muutub pilt tervise jaoks täiesti kriitiliseks.

Hingamissüsteemi kahjustus

nikotiini mõju kopsudele

Inimese hingamissüsteem on esimene, kes tajub suitsetamise negatiivset külge. Pole üllatav, et statistika näitab kopsuvähi ja tuberkuloosi väljakujunemist rasketel suitsetajatel kümme korda sagedamini kui mittesuitsetajatel. Tohutut kahju hingamisteedele põhjustab juba suitsu läbiminek hingamisteedest. Pidevalt esineb ninaneelu, kõri, bronhide, hingetoru, kopsualveoolide limaskestade ärritust ja põletikulisi reaktsioone. Sellistes tingimustes näevad suitsetajatele iseloomulikud kroonilised haigused nagu bronhiit ja astma loogilised välja.

Konkreetne krooniline köha muutub suitsetava inimese selgeks märgiks. Mõnikord muutub see sümptom kurnavaks ja intensiivseks. Uuringud tõestavad huulte, hingetoru ja kõri pahaloomuliste kasvajate otsest sõltuvust suitsetatud sigarettide arvust.

Seedetrakti kahjustus

kõhuvalu suitsetamise kahjulike mõjude tõttu

Nikotiin ja mitmed teised tubakatõrvas sisalduvad koostisosad põhjustavad tõsiseid seedehäireid.

On kindlaks tehtud, et mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavand on sageli provotseeritud suitsetamisest, eriti suitsetamisest tühja kõhuga.

Patoloogiatel on seletatav mehhanism. Suitsetamise ajal tekivad mao veresooned spasmid ja sagedase sellise nähtuse korral on kudede varustamine hapniku ja toitainetega häiritud. Selle tulemusena on häiritud maomahla tootmise sekretoorne funktsioon. Sekretoorsete funktsioonide rikkumine põhjustab gastriiti, mis sageli muutub peptilisteks haavanditeks.

Mõju südame-veresoonkonna süsteemile

Südame-veresoonkonna süsteemi kahjustus koos liigse tubakasõltuvusega on süsteemi närvilise ja humoraalse kontrolli muutumise tagajärg. Nikotiin ja vingugaas avaldavad häirete ilmnemisele eriti olulist mõju. Nikotiin suurendab vererõhku, ahendab veresooni. Lisaks suureneb nikotiini mõju tulemusena sisesekretsiooninäärmetele bioloogiliselt aktiivsete komponentide tootmine, mis viib aju ja neerude verevarustust tagavate arterite ahenemiseni.

Suitsetamisega kokkupuutumise oht suureneb füüsilise või psühholoogilise ülekoormuse ajal. Uuringud näitavad, et iga suitsetatud sigaret tõstab kortikosteroidide, epinefriini ja noradrenaliini taset veres, mis suurendab veelgi südamelihase kontraktsiooni, suurendades südame ülekoormust. Suitsetaja pulss on oluliselt kõrgem kui mittesuitsetajatel. Aktiivse suitsetamise tagajärjel tekib inimesel stenokardia ja südame isheemiatõbi. Müokardiinfarkti oht suureneb mitu korda.

Paljudes erinevates riikides läbi viidud uuringutes on leitud, et aktiivne suitsetamine aitab kaasa selliste patoloogiate tekkele:

süda ja nikotiini mõju organismile
 • erinevate organite onkoloogilised haigused, eriti kopsu- ja maovähk;
 • müokardiinfarkt;
 • insult;
 • kopsu trombemboolia;
 • ateroskleroos;
 • silma patoloogiad;
 • kuulmislangus ja kurtus;
 • endarteriit;
 • meeste ja naiste viljatus;
 • impotentsus;
 • kopsuemfüseem;
 • kopsupõletik;
 • krooniline bronhiit;
 • seedesüsteemi patoloogia;
 • probleemid hammastega;
 • lastele edastatavad pärilikud anomaaliad.