Kuidas suitsetamisest loobuda ja mitte uuesti alustada: arstide ja endiste suitsetajate nõuanded

Tubakasõltuvuse kahjulike mõjude kohta on öeldud nii palju, et on ebatõenäoline, et te mõnda suitsetajat hirmutaksite kohutavate meditsiiniliste faktidega. Igapäevaste "nikotiini sissehingamistega" harjunud inimene õpib lõpuks sellistest ohtudest abstraktselt. Sellise hoolimatuse põhjus pole sugugi rumalus. Suitsetamist võib võrrelda ebatervisliku suhtega vastassooga: kui oleme armunud valesse inimesesse, kipume teiste nõuandeid ja hoiatusi eirama, sest tunneme end siin ja praegu mugavalt. Lisaks toob lahkuminek eranditult kaasa valuliku võõrutussündroomi ja keegi ei anna garantiid, et katse uut elu alustada õnnestub.

Pole üllatav, et ainult 3–6% suitsetajatest, kes otsustavad loobuda oma halvast harjumusest ilma kõrvalise abita, lahutavad ohutult oma sigarette - kuigi umbes 70% neist unistab sellest otsesõnu või kaudselt. Proovime koos välja mõelda tõhusad viisid, kuidas suitsetamisest lõplikult loobuda.

suitsetamisest loobumine ise

Veelkord suitsetamise ohtudest: levinud tõdedest vähetuntud faktideni

Ilmselt olete kuulnud, et suitsetamine lühendab teie elu. Aga kui palju? Statistika järgi räägime 13 aastast - kujutage vaid ette, kui palju saate selle aja jooksul ära teha! Kuid sama oluline argument sigarettidest loobumise kasuks on elukvaliteet. Ükskõik kui küüniliselt see ka ei tunduks, pole surm kõige hullem asi, mis suitsetajat ees ootab. Isegi onkoloogilised haigused, mis, nagu teate, tekivad sageli tubakasuitsu kantserogeenide toimel, ei tapa patsienti kohe. Ja selliste patoloogiate korral nagu krooniline obstruktiivne kopsuhaigus, südamepuudulikkus (müokardiinfarkti tõttu) või paralüüs, mis tekkis pärast insuldi, võite elada mitu aastat. Samal ajal lasub patsiendi hooldamise kohustuste koorem tema sugulastel - abikaasadel, lastel, pensionil vanematel.

Mõned suitsetamisega seotud terviseprobleemid - hammaste lagunemine, gastriit, naha enneaegne vananemine - on sõna otseses mõttes kulukad. Tubakasõbrad on sunnitud sagedamini otsima arstiabi, külastama kosmeetikuid ja ostma ravimeid apteekidest. Koos sigarettide maksumusega võib see eelarverida igal aastal "ära süüa" summa, mida võiks kulutada heale puhkusele või selliste asjade ostmisele, mille eest on raha alati häbi.

suitsetamise järsk loobumine võib mõjutada inimese füüsilist ja vaimset seisundit

Ärge unustage tubaka kasutamise sellist kurba tagajärge kui probleemi intiimses sfääris: väikese vaagna anumate lüüasaamise tõttu võivad noored meessoost suitsetajad välja töötada erektsioonihäired. Suitsetamise mõju naisorganismile pole vähem oluline: selle sõltuvuse all kannatava õiglasema sugupoole seas täheldatakse sagedamini hormonaalseid häireid, mis põhjustavad menstruaaltsükli häireid, varajast menopausi ja libiido langust. Suitsetajatel on ohtlik kasutada suukaudseid rasestumisvastaseid vahendeid - see suurendab verehüüvete tekke riski veresoontes.

Naiste suitsetamisest loobumise ajendavate põhjuste hulgas on esiteks soov saada lapsi. Paljud kuulsused tunnistasid, et loobusid sigarettidest alles pärast naistearsti keeldu või pärast kauaoodatud raseduse saabumist. Nii et emaks saades suutis näitlejanna Catherine Zeta-Jones oma elustiili muuta ja tema kolleegid poes, Julia Roberts ja Kate Hudson, eelistasid seda arstide nõuannete järgi ette teha.

Suitsetamisest loobumine lõplikult: müüt või tegelikkus?

Vaatamata suitsetamisest loobumise väljakutsetele on seda teha lihtsamalt kui kunagi varem. Sellise sammu otsustavate inimeste teenistuses on arvukalt näpunäiteid, raamatuid, tehnikaid, ravimeid, samuti spetsiaalseid elektroonilisi seadmeid ja isegi mobiilirakendusi. On oluline, et ühiskond oleks suitsetajate suhtes kriitilisemaks muutunud: tänapäeval on sigareti suitsetamine keelatud toitlustusettevõtetes, trepikodades, ööklubides, lennujaamades ja rongijaamades. Kuid vaid paar aastakümmet tagasi oli suitsetamine lubatud isegi lennukikabiinides: kujutage vaid ette, kui raske oli neil, kes olid pikkade lendude ajal "kinni seotud".

Kõik meetodid tubakasõltuvusega hüvasti jätmiseks võib jagada umbes kahte suurde rühma:

mehe paanikahood ja ärrituvus suitsetamisest loobumise perioodil
  • Eneseabi võimalused suitsetamisest loobumiseks- need, mis ei nõua spetsialisti külastamist. Need hõlmavad sigarettide järsku kaotamist (kui inimene piirab ennast tavapärases tegevuses ilma igasuguste abivahenditeta), kaubanduslikult saadaval olevate nikotiini sisaldavate ravimite kasutamist, üleminekut elektroonilistele sigarettidele, ühe suitsetatud sigarettide arvu vähenemist. populaarsed meetodid (näiteks Alan Carri raamatu "Lihtne viis suitsetamisest loobuda" järgi) jne.
  • Arsti järelevalve all rakendatavad tehnikad:see rühm hõlmab lähenemisviise, mis nõuavad välist sekkumist. Näiteks võib narkoloog suitsetamishimu leevendamiseks välja kirjutada ühe retseptiravimitest. Hüpnoosispetsialist suudab vaid ühe seansi jooksul sisendada patsiendile alateadlikku hirmu või vastikustunnet sigarettide vastu, mis aitab sõltuvusest üle saada. Motivatsiooniteraapiale spetsialiseerunud psühholoogid aitavad mõista põhjuseid, mis ajendavad inimest suitsetamist jätkama: sageli võimaldab tegelike motiivide teadvustamine ka neil, kes on mitu aastakümmet ihaldatud paki külge kinnitatud, lõpuks loobuda.

Oluline on mõista, et suitsetamisest loobumiseks pole „korralikke" või „väärituid" meetodeid: igal sõltuvuses inimesel on individuaalne reaktsioon narkootikumide (isegi sama süütuna näiva kui nikotiini) loobumisele. Ainuüksi tahtejõust ei pruugi suitsupauside vahelise perioodi pikenemise taustal areneva võõrutussündroomi ("tagasitõmbumine") ületamiseks piisata. Seetõttu soovitavad arstid suitsetamisest loobuda arsti järelevalve all: seega on edukuse tõenäosus suurem ja negatiivsete reaktsioonide tõenäosus füsioloogilisel tasandil on minimaalne.

Kas on nii kasulik halb harjumus järsult maha jätta?

Väljastpoolt tulev nikotiini ainevahetuse järsk väljajätmine toob kaasa ebameeldivad tagajärjed, mis võivad avalduda kopsuhaiguste ägenemises, seedehäiretes ja vererõhu tõusus. Pealegi kogevad kogenud suitsetajad sigarettidest loobumise etapis "nikotiini ärajätmist": nende meeleolu halveneb, pea valutab ja tähelepanu kontsentratsioon väheneb. Rasketel juhtudel võivad võõrutusnähud põhjustada unetust ja isegi depressiooni.

Sellest lähtuvalt ei ole sõltuvusest jagu saamist hõlbustavate ravimite poole pöördumine sugugi nõrkus, vaid tark otsus - nii nagu hambaravi ajal valu leevendamise taotlust ei saa nimetada nõrkuseks.

Narkoteraapia endistele suitsetajatele

spetsiaalsed harjutused aitavad suitsetamisest kõrvale juhtida

Sellest hoolimata on mõnel juhul parem keelduda ravimite võtmisest. Näiteks - kui maksahaigusega inimesed, jätavad rasedad naised suitsetamise maha. Paljudel nikotiinisõltuvusele näidustatud ravimitel on kõrvaltoimed ja mõned neist tekitavad ka ise sõltuvust - seetõttu on ravimiteraapia populaarne alternatiivne viis tubakaga hüvasti jätta.

  • Kõigil keemilistel sõltuvustel (alkoholism, narkomaania ja nikotiinisõltuvus) on ühesugused patoloogilised mehhanismid, seetõttu on psühhiaatrite pakutavad meetodid universaalsed ja võivad aidata iga patsienti. Individuaalne töö spetsialisti või rühmades toimuvate klassidega aitab mitte ainult sigarettide himust üle saada, vaid hõlbustab ka sotsiaalset ümberkorraldamist: endiste suitsetajate isiklikud näited aitavad sageli ületada kiusatusi ja häälestuda teraapia püsivale tulemusele.
  • Paljud inimesed väidavad, et põhiline elustiili muutus on aidanud neil suitsetamisest loobuda: tervislikule toitumisele üleminek, intensiivse sporditegevuse alustamine, töökoha vahetamine või isegi elukoht. Kõik ei ole valmis selliseid tõsiseid muudatusi tegema, kuid on täiesti asjakohane ajastada suitsetamisest loobumise katse sellises olukorras.

Farmakoloogilised ained nikotiinisõltuvusest vabanemiseks

Nikotiini ärajätmist hõlbustavad ravimid jagunevad järgmistesse tüüpidesse:

  • Nikotiini asendusravi- need ravimid sisaldavad puhast nikotiini või selle analooge. Pillide võtmine või plaastrite kasutamine vastavalt teatud skeemile aitab ületada vaimse sõltuvuse tubakast ja annuse järkjärguline vähendamine leevendab ärajätunähte.
  • Nikotiinist pärinevate naudingu närviimpulsside blokeerijad.Selle rühma vahendid muudavad biokeemilisel tasandil aju retseptorite tööd nii, et nikotiinivarustuse väljalülitamine väljastpoolt ei põhjusta füsioloogilisel tasandil tõsist reaktsiooni.
  • Ärevusevastased ravimid, rahustid ja antidepressandidei mõjuta sõltuvust kemikaalist, kuid see aitab toime tulla võõrutussündroomi ilmingutega, muutes esimesed nädalad pärast suitsetamisest loobumist kergemaks. Ja kui antidepressantide võtmisel on palju vastunäidustusi ja kõrvaltoimeid ning ravimeid ise saab osta ainult arsti ettekirjutuse alusel, siis ärevusevastaseid ravimeid saab apteegist osta omal algatusel (kuigi vajalik on ka spetsialisti konsultatsioon) ). Rahustite hulgas võib eristada taimsetel koostisainetel põhinevaid preparaate, nagu näiteks palderjani-, pojengi-, sarapuu-, emaläätse tinktuurid. Selliste vahendite märkimisväärne puudus on see, et need kõik põhjustavad unisust. Lisaks tuleks neid allergikutele kasutada ettevaatusega.

Eraldi rühma kuuluvad käsimüügis olevad anksiolüütikumid (näiteks Fabomotizol). "Fabomotizool" on närvisüsteemile regenereeriv toime, vähendades ärevuse, närvipinge, ärrituvuse taset. Selle tulemusena - stressi vähenemine, mis on põhjustatud nikotiini ärajätmisest, jõu ja enesekindluse ilmnemine ettevõtmise edukuse suhtes, üldise emotsionaalse tausta paranemine. Ravi Fabomotizoliga on omamoodi närvirakkude "parandamine", mida saab aeg-ajalt kõigile näidata. Kõigil on elus stress, kuid mitte kõik võimalused tegelase olemuse või elustiili tõttu nendega toime tulla. Nii seletavad paljud suitsetajad oma harjumust sellega, et sigaretid aitavad neil rahuneda, kuid see pole nii. Nikotiinisõltuvus on potentsiaalne stressiallikas, samas kui meeleolu parandamiseks on vähem kahjulikke meetodeid. "Fabomotizol" hakkab toimima alates esimesest manustamisnädalast - see vähendab ärrituvust ja ärevust, kuid samal ajal ei põhjusta unisust, sõltuvust ja võõrutussündroomi, ei vähenda kontsentratsiooni.

Maailmas on väga vähe endisi suitsetajaid, kes kahetseksid kunagi tehtud otsust. Kuid on palju neid, kes hädaldavad, et ei suitsetanud viimast sigaretti mitu aastat varem. Elu ilma nikotiinita ei kaota värvi - ja samal ajal on sellel kõik võimalused olla pikem ja õnnelikum. Mõelge sellele järgmisel korral, kui otsustate suitsetada.